понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą także za ozdobę. W większości wypadków takie sztacheta PVC stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko wzrastają i silnie się zagęszczają. Mnóstwo czaru maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek lub kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć także ekspansywnie kwitną, lecz chcą również dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety PVC zdołają być niezmiernie smukłe, jednakże wypada je regularnie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi susze,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий