среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na ogrodzenie Winylowe z Lubonia na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również siekać na sześciany o równych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie Winylowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ploty PVC na ogrodzenie i furtkę sztachetowa buduje się z głazów różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych zarysach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, aby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z Winylu z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий